Sve što treba da znate o HPV virusu i kondilomima

Valeria Blog 2025-03-18

Detaljan vodič o HPV virusu, kondilomima, dijagnostici i savremenim metodama lečenja. Saznajte kako se prenosi, simptome i prevenciju.

Sve što treba da znate o HPV virusu i kondilomima

Kondilomi, papilomi, polne bradavice – sve su to nazivi za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ova bolest izaziva veliku nelagodu zbog teškog lečenja, gotovo nemogućnosti potpunog uklanjanja virusa iz organizma, kao i potencijalnog rizika od razvoja kancera.

Šta je HPV virus i kako se prenosi?

HPV (humani papiloma virus) izaziva ovu bolest prianjajući za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona. Postoji preko 80 identifikovanih tipova papiloma virusa, od kojih neki mogu dovesti do razvoja raka.

Virus se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja. Inkubacioni period može trajati od mesec dana do godinu dana.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, dok se kod muškaraca pojavljuju na penisu i okolnim područjima.

To su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često sa karfiolastom površinom, beličaste ili ružičaste boje. U početku su mali, ali mogu narasti i postati vrlo voluminozni.

Dijagnoza i važnost drugog mišljenja

Kako je opisano u iskustvima, često postoji potreba za konsultacijom sa više stručnjaka pre donošenja konačne dijagnoze. Kondilomi se mogu pogrešno dijagnostikovati, pa je važno potražiti više mišljenja pre početka bilo kakve terapije.

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a u nekim slučajevima potrebna su dodatna histološka, ultrastrukturna i imunološka ispitivanja.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma je individualno i može biti:

  • Krioterapija - spaljivanje tečnim azotom
  • Laser terapija - posebno efikasna za unutrašnje kondilome
  • Medikamentozno lečenje - korišćenje specifičnih rastvora i krema
  • Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa, a ne i sam uzročnik. Česte su recidive, pa je potrebno biti uporan u lečenju.

HPV vakcine

U poslednje vreme postaju dostupne vakcine protiv najopasnijih tipova HPV virusa. Ove vakcine se preporučuju devojkama i mladim ženama, idealno pre početka seksualnog života.

Vakcine se daju u tri doze i pružaju zaštitu od onih tipova HPV virusa koji najčešće izazivaju rak grlića materice. Iako su relativno skupe, mnogi stručnjaci ih smatraju vrednom investicijom u zdravlje.

Prevencija i saveti

Kao prevenciju preporučuje se:

  • Redovne ginekološke kontrole
  • Upotreba zaštite prilikom seksualnog odnosa
  • Ojačavanje imuniteta
  • Rana vakcinacija (ako je moguće)

Važno je znati da se HPV virus može dugo vremena nalaziti u organizmu bez ikakvih simptoma, pa redovne kontrole mogu pomoći u ranom otkrivanju bilo kakvih promena.

Zaključak

Kondilomi i HPV infekcija su ozbiljan zdravstveni problem koji zahteva pažnju i svesnost. Ključno je ne paničariti u slučaju dijagnoze, potražiti više mišljenja stručnjaka i biti uporan u lečenju. Sa savremenim metodama lečenja i prevencije, ova bolest može biti uspešno kontrolisana.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.